Zmiana w Belgii – obywatelstwo dla nielicznych

Belgia zaostrzyła przepisy w stosunku do imigrantów. Nowe prawo utrudni im zdobycie obywatelstwa, a oni nie po trzech, a dopiero po pięciu latach będą mogli starać się o belgijski „paszport”.

Belgowie w odróżnieniu od wielu innych Europejczyków skutecznie walczą z kryzysem. Uważają ponadto, że sukces gospodarczy jest ich narodowym sukcesem, dlatego zaostrzają prawo imigracyjne. Nie mają ochoty się już więcej dzielić, co więcej mają dość wydawania państwowych pieniędzy na niepracujących obcokrajowców, których z roku na rok jest coraz więcej.

Belgijscy urzędnicy wolą zapobiegać niż leczyć. Taki wniosek można wysnuć po ostatnich zapisach prawnych, z których jasno wynika, że kończy się okres ulg dla imigrantów, obciążających budżet. Wielu z nich mieszka tam z kilkuosobowymi rodzinami, pobierając zasiłki dla dzieci i zasiłek dla bezrobotnych. Poza tym ogromna część z nich wcale nie chce szukać pracy. Ilość pieniędzy otrzymywanych co miesiąc wystarcza, żeby się z nich przyzwoicie utrzymać. Belgijscy parlamentarzyści ostro sprzeciwiają się jednak takiej sytuacji. Według nich każdy przyjezdny powinien umieć sam się utrzymać, a nie żerować na systemie socjalnym państwa.
Niechęć do imigrantów wzmacniają informacje o ciążącym kryzysie gospodarczym. Belgowie obawiają się, że przez obcokrajowców nie uda im się zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom. Stąd istotna zmiana, polegająca na zmianie okresu, po którym można starać się o obywatelstwo. Wcześniejsze trzy lata zamieniono na pięć i to nie wszystko. Obecnie każdy imigrant, chcący mieć belgijski „paszport” musi spełnić kilka warunków. Wśród nich znalazły się:

  udokumentowana znajomość jednego z języków obowiązujących w Belgii
  potwierdzenie więzi społecznych
  udokumentowanie zatrudnienia na pełni etat nie krócej niż przez 18 miesięcy

Obostrzenia zastosowane przez Belgów będą niezwykle skuteczne. Wiąże się to przede wszystkim z trudnościami wynikającymi z chęcią podjęcia pracy przez obcokrajowców, którzy nie posiadają obywatelstwa.

Najpopularniejsze frazy:

 • obywatelstwo belgijskie
 • obywatelstwo belgijskie dla polaków
 • belgia obywatelstwo
 • mieszkania socjalne w belgii
 • belgijskie obywatelstwo
 • mieszkanie socjalne w belgii
 • obywatelstwo belgii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>