ANGLIA

Zwrot podatku z Anglii – pytania i odpowiedzi

Czym jest zwrot podatku z UK?

TAX REFUND – to zwrot nadpłaconego podatku, naliczanego w systemie pracy PAYE – Pay As You Earn w ciągu danego roku podatkowego. Stawki ustalane są przez Inland Revenu, czyli odpowiednik polskiego Urzędu Skarbowego

Kto może składać wniosek o zwrot podatku?

Zwrot podatku, poza nielicznymi wyjątkami, przysługuje prawie wszystkim, którzy pracowali bądź nadal pracują na terenie Wielkiej Brytanii.

Kiedy należy się starać o zwrot podatku z Anglii?

W terminie do 5.04 każdego roku o zwrot podatku powinny ubiegać się osoby nadal pracujące w Anglii. W przypadku osób przebywających poza granicami UK lub w najbliższym czasie planującymi przeprowadzkę o zwrot podatku można starać się w ciągu całego roku podatkowego.

Czy wymagane są jakieś dokumenty, które muszę uwzględnić we wniosku?

Każdy ubiegający się o zwrot podatku z Anglii musi posiadać dokument P45, czyli niebieski formularz, w którym znajdują się informacje o dochodach pracownika oraz podatku, jaki został od nich pobrany. Równie ważny jest dokument P60. Zawiera on informacje o dochodach pracownika oraz miejscach pracy, w który został zatrudniony w ciągu całego roku podatkowego.

O jakie kwoty mogę się ubiegać?

Można ubiegać się o zwrot całego lub części podatku, w zależności od wysokości dochodów w ciągu roku podatkowego. Najpierw należy sprawdzić ile w danym roku podatkowym wynosi kwota wolna od podatku. Jeżeli nasze dochody nie przekroczą tej sumy, możemy wówczas ubiegać się o zwrot całego nadpłaconego podatku.

Ważne definicje:

Co to jest karta CIS 25 ?

Czym jest Self-Assessment ?

Co to jest Short Tax Return ?