Praca i mieszkanie w Niemczech

Młodzi i ambitni Polacy coraz częściej decydują się na przeprawę za Odrę czy Nysę w poszukiwaniu pracy. Co determinuje ich do podjęcia takiej decyzji i dlaczego wybierają niemiecki rynek pracy?

Wschodnie landy Niemiec pustoszeją. Ich mieszkańcy wyjeżdżają wgłąb kraju w nadziei na poprawę warunków bytowych. To sprawia, że wynajem dwupokojowego mieszkania w miastach przygranicznych, m.in. w Saksonii wynosi średnio ok. 300-500 € miesięcznie, czyli od ok.1200-2000 złotych. Warto przy tym dodać, że ogólny stan budynków i wyposażenie wnętrz znacznie przewyższają standardy obecne w naszym kraju, podobnie jak pensje, które są co najmniej dwa razy wyższe niż w Polsce. Kupno mieszkania, natomiast, to koszt około 250 000 złotych, przy czym jego powierzchnia wynosi średnio od 70 m2 do 95 m2.

Z powyższego zestawienia jasno wynika, że koszt wynajmu lub zakupu mieszkania jest konkurencyjny w stosunku do cen nieruchomości w dużych miastach w Polsce. Ponadto ilość opuszczonych budynków, chociażby w Görlitz, sprawia, że jest z czego wybierać. Na początku 2011 roku „Gazeta Wrocławska” rozpisywała się na temat możliwości inwestycyjnych po drugiej stronie Nysy Łużyckiej. Jak wynika z relacji dziennikarzy niektóre niemieckie mieszkania o powierzchni ok. 50 m2 można kupić już za ok. 60 tys. złotych. Dla porównania lokal o podobnym standardzie w Zgorzelcu kosztuje dwa razy więcej. I jest to mieszkanie usytuowane na peryferiach miasta.

Taka sytuacja na niemieckim rynku nieruchomości skłania Polaków do inwestowania w Görlitz. I dotyczy to nie tylko zgorzelczan pracujących za granicą, ale także tych, którzy nadal zarabiają w złotówkach. Odległości pomiędzy miastami są niewielkie, dlatego nie ma problemów z dojazdem do pracy. Niemieckie miasto jest stale restaurowane, a budynki pomimo wieloletniej historii są zadbane i dobrze ocieplone. Dodatkowym atutem mieszkań jest ich przestronność (mieszczą się zwykle w kamienicach), czego nie można powiedzieć o lokalach w dziesięciopiętrowych blokach na ulicach: Wyspiańskiego, Konarskiego czy Kościuszki.

Przy okazji porównywania warunków zamieszkania warto również wspomnieć o otwartym rynku pracy dla Polaków. Doskonała znajomość języka niemieckiego gwarantuje pracę w zawodzie i zarobki znacznie przewyższające rodzime standardy. Najniższa stawka za pracę w sklepie wynosi ok 900 €, a przeciętna plasuje się na poziomie 1100 €. Polskie sprzedawczynie zarobią ok. 1200-1500 złotych, z czego na wynajem lub opłaty mieszkania muszą poświęcić połowę zarobków. Podobnie dzieje się z niemiecką wypłatą, przy czym za 50 € można zrobić kompleksowe zakupy, a co można kupić za 50 złotych?

Odpowiedź na pytanie o mieszkanie i pracę w Niemczech czy Polsce nie jest prosta i uzależniona od wielu czynników. Nie zmienia to jednak faktu, że mieszkania we wschodnich landach tanieją i warto wykorzystać te sytuację do przeprowadzenia dobrej inwestycji.

Najpopularniejsze frazy:

 • praca goerlitz
 • goerlitz praca
 • praca w goerlitz
 • Niemcy landy
 • landy w niemczech
 • praca w gerlitz
 • Görlitz
 • praca Gorlitz
 • praca w gorlitz
 • mieszkania w goerlitz
62 thoughts on “Praca i mieszkanie w Niemczech
 1. Jestem z zawodu elektromonterem podejmę pracę i zamieszk
  Görlitz proszę o kontakt pracowałem już w Niemczech

 2. Jestem wynalazcą silnika spalinowego z tłokiem obrotowym. Obecnie wykonuję drugi prototyp. Podejmę pracę w Görlitz. Uczę się języka niemieckiego i posiadam certyfikat B1. Za znalezienie dobrze płatnej pracy wysoka prowizja.

 3. witam z zawodu jestem pracownikiem ochrony posiadam licencje II stopnia Obecnie mieszkam w Gerlitz nie znam jeszcze języka ale od września idę do szkoły językowej,chętnie podejmę każdą prace w tym mieście nawet nie związaną z moim zawodem

 4. Z zawodu jestem fryzjerką poszukuję pracy na terenie goerlitz i okolicy. Słaba znajomość języka niemieckiego, prace mogę zacząć już od 1 września ;)

 5. Jestem z zawodu ekonomistą posiadam doświadczenie w polskiej księgowości, znajomość języka niemieckiego znikoma. Jakie mam szanse na rozpoczęcie kariery w Goerlitz?

 6. jestem elektrykiem posiadającym uprawnienia do 1kv potrafie czytac rysune techniczny , udokumentowane 5 letnie doświadczenie na stanowisku elektryka, posiadam prawo jazdy kat”B” posiadam wlasny samochód i jestem zmotywowany do pracy chętnie zamieszkam w goerlitz prosze o kontakt po d numerem elefonu 783-914-232

 7. Posiadam wykształcenie zasadnicze w zawodzie ślusarz, szkołę ukończyłem w zeszłym roku szkolnym. Podejmę każdą fizyczną pracę. W chwili obecnej mieszkam w okolicy Zgorzelca mój tymczasowy numer komórkowy 691770920. Serdecznie pozdrawiam cały zespół.

 8. Szukam pracy w Görlitz znam Niemiecki podstawowy,interesuje mnie praca na stanowisku pracownik produkcji,magazynier z uprawnieniami na wózki widłowe,jestem także ratownikiem kwalifikowanym przed medycznym możliwość opieki nad starszymi od zaraz.

 9. Ich suche in Görlitz ich kann das Deutsche, mich interessiert eine Arbeit in Amt und Würden der Arbeitnehmer der Herstellung, der Lagerverwalter mit Anrechten auf die Karren , ich bin der ebenfalls qualifizierte Rettungsschwimmer vor medizinisch die Möglichkeit der Pflege über älter ab sofort.

  • Witam, arwa z Bauzen poszukuje do pracy w Berstadt przy produkcji butów, Dzwoń rano w piątek jak ci zależy:)

 10. witam jestem technikiem ochrony z licencja II stopnia , podejme sie kazdej pracy w goerlitz , znam jezyk niemiecki w stopniu podstawowym , w najblizszym czasie bede kontynuowal nauke jezyka niemieckiego

 11. Prowadziłem firme produkującą i budującą domy w szkielecie drewnianym.Pomogę zorganizować i nadzorować np.budowę osiedla domów w szkielecie drewnianym.Mam 54lata, druga grupę inwalidztwa-rente.Potrzebuje mieszkanie (jestem z żoną) .

 12. Witam, szukam pracy na terenie Niemiec, m.in. w Goerlitz. Może być nawet bez zakwaterowania, możliwosc dojazdu. Posiadam: wykształcenie posadzkarza, kilka lat pracowałem na stolarni, prawo jazdy kat. B, własny samochód, certyfikat i uprawnienia do prowadzenia wózka widłowego, doświadczenie w pracy w Niemczech, jestem w trakcie robienia prawa jazdy C. Jestem młody (25), ambitny, pracowity, pilny i dokładny w tym co robię. Prace podejmę od zaraz.

 13. Jestem z zawodu pielęgniarką, od 6 lat nie pracuje w tym zawodzie, pozostało wieloletnie doświadczenie zawodowe. Obecnie poszukuje pracy w Goerlitz, mieszkam w okolicach zgorzelca, w grę wchodzą godziny pracy 7.00-15.30. Pracowałam już w Niemczech, język niemiecki w stopniu dobrym komunikatywnym.

 14. Poszukuje pracy , posiadam prawo jazdy, jestem tak zwaną złotą rączką , w swoim życiu zawodowym wykonywałem różne zawody , jestem w stanie wyjechać na stałe i związać swoje życie z życiem poza granicami Polski .Jestem osobą zdyscyplinowaną , odpowiedzialną , szanującą powierzone mienie , dbającą o porządek w miejscu pracy i zamieszkania , punktualną. Podejmę każdą pracę od zaraz.

  • Dwóch fachowców w dziedzinie budownictwa (wykańczanie wnętrz), poszukuje pracy z zakwaterowaniem w Gorlitz, lub okolicach. Gwarantujemy pełną fachowość, oraz dyspozycyjność. Bez nałogów!

 15. Witam mam na imie Kasia, mam 21 lat. z zawodu jestem fotografem, mam tez ukonczona szkole srednia dla doroslych. Szukam pracy i mieszkania w Georlitz jako sprzataczka. Pracowalam 4 miesiace w Anglii w Cambridge w colegu jako domestic cleaner. Obecnie mieszkam w malym miescie Sztum w woj. pomorskim. Nie znam jezyka angielskiego ale szybko sie go naucze

 16. Jestem elektrykiem z dużym doświadczeniem, szukam pracy w Niemczech chętnie też Goerlitz. Posiadam uprawnienia do 30kV, posiadam samochód, umiem czytać rysunki techniczne, jestem otwarty na wszelkie możliwości pracy. Bez nałogów. Jezyk niemiecki podstawy i cały czas kontynuacja nauki. Tadeusz

 17. poszukuje pracy w okolicach Goerlitz w zakresie budowlanym . szpachlowanie malowanie wykonuje również tynki dekoracyjne,posiadam również uprawnienia na wózki widłowe przedni i boczny posiadam własny transport możliwosc zamieszkania w tamtych okolicach

 18. Jestem bezrobotną nauczycielką języka niemieckiego. Pochodzę z Warszawy, w której nie ma pracy dla nauczycieli. Kiepsko jest również w innych miastach. Studiowałam filologie na UW w Nauczycielskim Kolegium Języka Niemieckiego. Język niemiecki znam perfekt. Chcę wyjechać do Niemiec na stałe. Jestem już zdecydowana. Mogą być i jak najbardziej wschodnie Landy. Nawet lepiej. Saksonia na przykład. Nie muszę wykonywać zawodu nauczyciela chociaż mogę uczyć Polaków, którzy wyjechali do Niemiec. Nie wiem jednak jak się zabrać do szukania pracy i mieszkania. Czy ktoś mógłby pomóc? Joanna, Skype: fiverus. Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie.

  • Witam Pani Joanno,

   czy nadal szuka Pani pracy w Niemczech? Jeśli Pani chce mogę Pani pomóc w znalezieniu pracy w Lipsku. Jeśli Pani zapytanie jest aktualne proszę o kontakt pod mailem ines.veronik@web.de

   Pozdrawiam
   Agnieszka

  • Witam Pani Joanno,

   czy nadal szuka Pani pracy w Niemczech? Jeśli Pani chce mogę Pani pomóc w znalezieniu pracy w Lipsku. Jeśli Pani zapytanie jest aktualne proszę o kontakt.

   Pozdrawiam
   Agnieszka

 19. Mein Name ist Joanna, ich bin ausgebildete Diplomdeutschlehrerin aus Warschau. Ich bin 36 Jahre alt. Ich habe fest vor nach Deutschlad umzuziehen. Ich suche eine feste Arbeitsstelle. Ich spreche perfekt Deutsch. Darüber hinaus verfüge ich über PC-Kenntnisse (u.a. Word), über das schnelle Blindschreiben auf der Tastatur; ich lerne andere Programme und Funktionen vom Computer sehr schnell. Ich bin bereit meine Kenntnisse und mein Wissen zu vertiefen, und meine Fähigkeiten zu entfalten. Ein postgraduelles Studium, ein Kurs, weitere Ausbildung nicht ausgeschlossen. Ich erkläre mich bereit zu dem sofortigen Antreten einer beruflichen Tätigkeit. Ich bin eine ordentliche, zuverlässige, disziplinierte Person. Kontak: Skype: fiverius/Polen/Warschau. Ich freue mich auf eine Nachricht. Ich bedanke mich im Voraus für Hilfe.

 20. Witam nazywam się Jolanta Dziczkowska mam 49 lat mieszkam w Wałbrzychu,szukam pracy do pomocy przy opiece lub sprzątaniu,zajmowanie się domem ,gotowanie,robienie zakupów,wychodzenie z psem ,ogród itp.Ja jezdziłam kilka razy do niemiec i wykonywałam takie prace jak napisałam bo z chorymi pacjentami leżącymi nie miałam do czynienia ale miałam na wózku tylko trzeba było pomóc się ubrać ,język niemiecki znam słabo ale komunikatywnie,jestem osobą nie palącą i nie pijącą alkoholu ,koleżeńską.Nie mam prawa jazdy.Bardzo proszę o kontakt jak by się coś znalazło moge jechać od zaraz,mój nr.tel.792470363.Pozdrawiam Jola

 21. szukam pracy w Niemczech.mam syna 15 lat sama go wychowuje.Szukam pracy z meszkaniem.Słabo znam niemiecki ale chetnie bede sie uczyc.prosze o pomoc.

 22. JESTEM SPAWACZEM TIG SPAWAM ALUMINIUM MAM DOSWIADCZEIE 3 LATA W ZAWODZIE POTRAFIE CZYTAĆ RYSUNEK TECHNICZNY NIE ZNAM JEZYKA PODEJME PRACE OD ZARAZ PROSZE O KONTAKT+48787856168.

 23. Witam, jesteśmy małżeństwem anglistów. Obecnie prowadzimy w Polsce własną szkołę językową, którą nie tylko zarządzamy, ale w niej również uczymy. Ponadto ja, Beata posiadam również wykształcenie plastyczne (jestem technikiem plastykiem), więc mogę prowadzić zajęcia kreatywne z dziećmi, młodzieżą lub dorosłymi. Tworzę również biżuterię z miedzi. Oboje z mężem rozważamy możliwość przeniesienia się do Niemiec pod warunkiem znalezienia odpowiedniej dla nas obu pracy. Oprócz j. polskiego i j. angielski znamy również j. rosyjski. Jeśli natomiast chodzi o j.niemiecki to uczyliśmy się go w przeszłości, tak więc dużo niestety nie pamiętamy, ale szybko się uczymy.

 24. Mam średnie rolnicze wykształcenie,chciałabym zamieszkać w Gerlitz.Może ktoś potrzebuje pracownika do kuchni,albo pokojówki,lub opiekunki. Może być również praca przy zwięrzętach. To są stanowiska pracy na których nie ma mi równej. Jestem zdyscyplinowana,silna,wytrwała i tak bardzo chciałabym zmienic swoje życie. Jestem osobą dojrzała,samotną ,a co za tym idzie dyspozycyjną. Mam 50 lat ,cierpliwość,samozaparcie,doświadczenie i szczere chęci do ciężkiej pracy.

 25. Witam jestem z zawodu Technologiem robót wykonczeniowych w budownictwie , umiem praktycznie zrobic na nowo jak i odnowic calkowicie pomieszczenia w wewnatrz mieszkania (malowanie, tynkowanie, tapetowanie, plytki, struktury roznego rodzaju itp) mam 21 lat tymczasowo pracuje w czechach ale szukam jakiejs pracy w zawodzie . Najlepiej było by gdybym znalazł prace mniej wiecej 100-150 km od Goerlitz jak co prosze o kontakt na email Takow_1993@o2.pl lub telefon 530014557 Pozdrawiam ;)

 26. Witam !!!
  szukam pracy i mieszkania w Gerlitz w tej chwili pracuję w hotelu na SPA ,mogębyć pokojową pomoc kuchenna narazie do puki nie nauczę się dobrze jeżyka Niemieckiego
  mój syn w raz zemna może pracować z wykształcenia jest piekarzem ma 19 lat
  Pozdrawiam serdecznie Agnieszka D.

 27. poszukuję pracy z mieszkaniem, jestem z wykształcenia nauczycielką języka angielskiego, mam też doświadczenie w pracy w turystyce i hotelarstwie, Posiadam prawo jazdy oraz własny samochód

 28. witam z zawodu jestem elektromonterem uprawnienia SEP do 1KV ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie bardzo chętnie przeniosę się do niemiec wraz z rodziną żona z zawodu krawcowa dwójka małych dzieci prosił bym o pomoc w znalezieniu domu lub mieszkania do wynajęcia a w puzniejszym terminie kupna na własność i dobrej pracy w moim zawodzie potrafię też murować i wiele prac remontowych za pomoc oferuję swoją pomoc w każdej sytuacji żona modłaby podjąć dorywczą prace na kilka godzin dziennie przy sprzątaniu domów mieszkań ze względu na dzieci lub szycie dorywczo niestety nieznamy języka ja kilka słówek ale się uczę bardzo proszę o pomoc my z woj lubelskiego

 29. Witam. Mam 34 lata .Poszukuje pracy w Goerlitz.Bez znajomości języka.Ukończyłam Policealną szkołę kosmetyczną oraz posiadam Dyplom i Certyfikat Zawodowej Masażystki.Dotej pory pracowałam jako masażystka z odnową biologiczną -zabiegi na ciało.Mogę też podjąć inną pracę niż wykonywałam dotychczas.Pracę mogę podjąć od zaraz.Pozdrawiam…

 30. Mam wykształcenie ekonomiczne,doświadczenie w handlu,znam dobrze język niemiecki.Poszukuję jakiejkolwiek pracy nawet z możliwością zamieszkania na stałe.

 31. poszukuje pracy w pobliżu Goerlitz,z możliwością zakwaterowania lub wynajmu
  Dotychczas pracowałem w zakładach mięsnych.Podejme prace od zaraz

 32. Witam mam 24 lata szukam pilnie pracy w obrębie Dłużyny Dolnej (woj.dolnośląskie), posiadam uprawnienia na wózki widłowe prawo jazdy kat. B podejme każdą prace tylko że nie posiadam auta jak narazie (za mało zarabiam by sobie kupić), moje atuty to samodzielność, punktualność, posłuszność w 100%, posiadam dość dobrze rozwiniętą inteligencje (nie rozmawiam śmieciami jestem konkretny co do pracy i zachowywania się do ludzi, szanuje prace nade wszystko, nie rozmawiam w pracy z innymi pracownikami chyba że czegoś nie zrozumiałem i prosze o ponowne wytłumaczenie), poświecenie się pracy (w sensie nie wybrzydzam, zrobie wszystko co ma należeć do moich obowiązków ze starannością, rzadko choruje, praca jest dla mnie jak dom), prace wykonuje dosyć szybko którą zrozumiałem, potrafie wykonywać inne prace niż tą którą mam w umowie (dla mnie nie liczy się ile mam zrobić tylko kiedy musi być przygotowane do wysyłki),potrafie pracować w grupie ludzi bez względu na wiek, jeżeli np coś by sięstało i popsuje coś np wymiaru brakuje to odrazu się przyznaje a nie kłamie albo chowam to co popsułem (w życiu różnie bywa raz wychodzi raz nie u mnie jest to pierwsze najczęściej),najważniejsze jak dla mnie liczy się konkretna rozmowa krótka a nie jakieś tam żarciki i bojkopisanie (poetą nie zamierzam zostać tylko jakoś tzreba sie prowadzić), bo ja potrafie też sie śmiać i być zabawny ale jak coś naprawde jest zabawne a nie z byle czego oraz nienawidze jak ktoś robi z igły widły. Jeżeli kogoś z Państwa zainteresuje moje ogłoszenie czekam pod numerem telefonu 513/982/854 i prosze dzwonić o 10 lub po 15 napewno odbiore (narazie jeszcze posiadam prace ale rozglądam się za inną pracą, powod zmiany dojazd i brak organizacji oraz brakiem przestrzegania zasad BHP (zasady bhp dla mnie są ważne ale nie do przesady), prosiłem wyżej żeby do mnie dzwonić o tych godzinach ponieważ o 10 mam przerwe śniadaniową a o 15 kończe zazwyczaj pracować). Przepaszam że tyle napisałem i niektóre zdania mogą szokować albo zniechęcać ale ja wole być szczery a nie że coś ukrywam (tzw wyłożyłem Państwu karty na stół). Pozdrawiam serdecznie oraz czekam o jak najszybszą decyzje (oczywiście jak kogoś z Państwa zainteresowałem nie nalegam ale prosze o kontakt).

 33. Witam mam na imie Beata, mam 40 lat mieszkam nie daleko Goerlitz i szukam pracy,przez 2lata mieszkalam we Frankfurcie nad menem mam otwarta dzialalnosc (gewerbe),interesuje mnie kazda praca,moj jezyk niemiecki jest na poziomie komunikatywnym ,posiadam prawojazdy i auto.

 34. Jestem z zawodu mechanizatorem rolnictwa ,a w praktyce budowlańcem i kierowcą z kategoriom A,B,C,T Mieszkam w okolicy Gerlitz i poszukuję pracy .Teraz jestem na zasiłku dla bezrobotnych w Niemczech do marca 2017 r,

 35. Jestem nauczycielką języka angielskiego (Certyfikat CELTA). Szukam pracy w Goerlitz bądź okolicy. Niemiecki – podstawy, ale szybko się uczę. Będę wdzięczna za informację o wolnych etatach. Mam prawo jazdy, mogę dojeżdżać na wieś.

 36. Jesteśmy młodym małżeństwem , mamy 6 letnia córkę, chcemy zamieszkać na terenie Niemiec , znam j. niemiecki w stopniu zaawansowanym , mąż jest mechanikiem samochodowym, aktualnie pracuje w firmie stolarskiej . Jeżeli bedziemy mieli zagwarantowana prace i mieszkanie jesteśmy w stanie wyjechać najszybciej jak sie da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>