Unia Europejska walczy z bezrobociem

Czołowi przywódcy UE zaniepokoili się wzrostem bezrobocia wśród młodych Europejczyków, dlatego opracowali plan, który powinien temu zapobiec. Projekt „gwarancji dla młodych” ma wpłynąć na stabilizację sytuacji zatrudnienia i pomóc ludziom pomiędzy 18 a 25 r.ż. w znalezieniu pracy.

Komisja Europejska z Andorem na czele postanawia zapobiec temu, co z dzisiejszej perspektywy wydaje się nieuniknione. Światowy kryzys sprawił bowiem, że coraz więcej młodych ludzi pozostaje bez pracy. Ponadto wśród bezrobotnych stanowią najwyższy odsetek, bo aż ok. 24%, co wiąże się z tym, że zostają zatrudniani jako ostatni, a zwalniani jako pierwsi.

Nowy projekt „gwarancja dla młodych” to szansa dla ludzi, którzy nie ukończyli 25 r.ż., a mają problem ze znalezieniem pracy. Jak wynika z zapisów, każdy obywatel Unii dostanie nie tylko przyzwoitą ofertę zatrudnienia, ale także szkolenie i stażu, jeśli nie będzie dla niego pracy w odpowiednim sektorze. Ma się tak stać do czterech miesięcy po opuszczeniu przez niego szkoły lub rejestracji w Urzędzie Pracy. Projekt powstał, by chronić Europę przed zapaścią gospodarczą i społeczną. W Grecji aż 55 % młodych ludzi pozostaje bez pracy, a to dopiero początek. Druga fala kryzysu sprawi, że wskaźnik bezrobocia podniesie się także w bogatszych krajach UE. Wówczas sytuacja będzie naprawdę niebezpieczna.

Młodzi bezrobotni kosztują państwa krocie. I nie chodzi tu tylko o wypłacane świadczenia socjalne, ale spowolnienie gospodarcze, co wpływa na spadek PKB. W celu uniknięcia recesji Bruksela jest w stanie wyłożyć nawet 10 mld euro. Z takich środków przez ostatnie lata korzystała Polska. Pojawia się zatem pytanie: czy wydawanie wspólnej kasy jest wydawaniem w słusznej sprawie? Na przykładzie naszego kraju widać jak wiele pieniędzy trafia do urzędników, którzy jedynie pośredniczą w organizowaniu stażów i szkoleń. Ponadto program takich spotkań nie jest dokładnie przemyślany, co powoduje, że jego uczestnicy niewiele wynoszą z zajęć i w rezultacie nie mają wcale łatwiej na rynku pracy.

Miejmy nadzieję, że tegoroczny projekt okaże się skuteczniejszy od pozostałych, a osoby odpowiedzialne za jego wdrażanie przemyślą strategię działania.

Najpopularniejsze frazy:

  • gwarancja dla młodych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>