Prawo podatkowe w Austrii jest prawie tożsame z niemieckim prawem podatkowym. Odpowiednikiem polskiego PIT-u, natomiast, jest Lohnzettel, czyli austriacka karta podatkowa. Zawiera podstawowe dane o pracowniku, jego numerze ubezpieczenia i dochodach za ubiegły rok podatkowy.
Kilka pytań i odpowiedzi:
Pracowałem/am w Austrii trzy lata temu. Czy nadal mogę się starać o zwrot podatku?
W przypadku legalnie zatrudnionych na terenie Austrii o zwrot podatku można starać się nawet do pięciu lat wstecz. To ogromne udogodnienie, które respektowane jest w wielu krajach Unii Europejskiej.
Na jak wysoki zwrot mogę liczyć?
Osoby, które pracowały w Austrii nie dłużej niż pół roku mogą starać się o odzyskanie całej kwoty, która została odtrącana z wypłaty na poczet podatku. W przypadku tych, którzy byli zatrudnieni przez okres dłuższy niż 6 miesięcy również należy się całościowy zwrot podatku, ale tylko w sytuacji, kiedy przychody w 90 % zostały uzyskane na terenie Austrii.
Jakich dokumentów potrzebuję, aby ubiegać się o zwrot?
Niezbędna jest karta podatkowa (Lohnzettel), na której informujemy tamtejszy urząd podatkowy o dochodach za ubiegły rok.
Ile należy czekać na zwrot pieniędzy?
Czas oczekiwania wynosi od 3-6 miesięcy, w których rozpatrywane jest nasze zeznanie w austriackim urzędzie skarbowym. Do rozliczenia podatkowego niezbędny jest formularz L1 (ArbeitnehmerInnenveranlagung), czyli standardowy dokument przeznaczony dla osób zatrudnionych na etat. Poza formularzem L1 można złożyć zamiennie formularz E1 przeznaczony dla osób, które chcą uzyskać zwrot podatku w zakresie umowy zlecenie, umowy o dzieło lub umowy najmu lokalu. Koszt uzyskanego dochodu musi jednak przekroczyć 730 euro.
Ważne!
W tym samym roku podatkowym nie można składać dwóch formularzy. Musimy zdecydować się na wypełnienie jednego z dwóch dokumentów.