Jak uzyskać zwrot podatku (Lohnsteuer) z Niemiec?
Lohnsteuer to podatek od wynagrodzenia, o którego zwrot może się ubiegać każdy, legalnie zatrudniony przez niemieckiego pracodawcę. Wysokość zwrotu i jego rodzaj uzależniony jest od kilku czynników.
Pracownicy dzielą się na tych, którzy mogą lub nie mogą udokumentować swojego pobytu w Niemczech, przekraczającego okres sześciu miesięcy.
Pierwsi, zameldowani na terenie landu, lub przebywający w nim mogą składać zeznanie podatkowe bez względu na wysokość dochodów, które uzyskali na terenie Niemiec.
W drugim wypadku łączne zarobki nie mogą przekroczyć kwoty 3064 euro.
Wysokość zwrotu uzależniona jest od wysokości podatku nadpłaconego, co znaczy, że pracownicy z zarobkami przekraczającymi pewien próg nie mogą liczyć na zwrot całej kwoty. O ilości odzyskanych pieniędzy przesądza indywidualna sytuacja podatnika.
Ile trwa oczekiwanie na zwrot podatku i do kiedy należy złożyć zeznanie?
Z niemieckim Urzędem Skarbowym należy się rozliczyć w przeciągu czterech lat. Oczekiwanie na zwrot podatku może potrwać od trzech do sześciu miesięcy. Czas oczekiwania na pieniądze uzależniony jest w dużej mierze o tego, kiedy przesłaliśmy dokumenty i czy były one kompletne.
O zwrot podatku mogą ubiegać się posiadacze niemieckiej karty podatkowej (Lohnsteuerkarte), jej zastępczego formularza Besondere Lohnsteuerbescheinigung lub Lohnsteuerbescheinigung, czyli zaświadczenia o zarobkach. Jeden z powyższych dokumentów musi być uzupełniony poprawnie i zaakceptowany przez pracodawcę.