Przez ostatnie dziesięciolecie zatrudnienie za granicą znalazło ponad 3 mln Polaków. Wyjazdami zainteresowane są przede wszystkim młodz i ambitni, którzy od kliku lat, regularnie poszukują pracy w Niemczech, Anglii czy Irlandii. Gdzie najczęściej wyjeżdżamy i dlaczego decydujemy się na czasowe opuszczenie kraju?
Wśród ogromnej liczby emigrujących za granicę aż 2/3 wyjechało dopiero po przystąpieniu Polski do UE. Otwarcie zagranicznych rynków pracy, legalne zatrudnienie czy pełne świadczenia to tylko niektóre z czynników, jakie miały wpływ na decyzję Polaków. Największym z nich było jednak bezrobocie w niektórych sektorach gospodarki, jak np. sektor budowlany oraz brak pracy dla wykształconych nauczycieli czy socjologów. To sprawiło, że na początku 2008 aż co dziesiąty Polak deklarował, że okresowo lub stale pracował za granicą. Wśród badanych najliczniejszą grupę wiekową reprezentowali obywatele pomiędzy 25-34 r.ż., z czego wyjazdem częściej zainteresowani byli mężczyźni niż kobiety.
Wśród rozmaitych grup zawodowych najliczniejszymi reprezentantami byli: robotnicy wykwalifikowani oraz pracownicy usług. Wysoki współczynnik odnotowano również w grupie bezrobotnych, z których aż 26% decydowało się na zarobkowy wyjazd za granicę. Brak perspektyw oraz sukcesy rodaków w Irlandii czy Anglii spowodowały, że z roku na rok przybywało zainteresowanych. W niektórych regionach doprowadziło to nawet do tworzenia tzw. „polskich wiosek”na obrzeżach miast, czyli osiedli zamieszkiwanych głównie przez Polaków.
Które Państwa wybierano najczęściej?
Wśród Państw Unii największym zainteresowaniem nadal cieszą się Niemcy, co wynika z odpowiedzi ankietowanych, z których aż 1/3 zadeklarowała, że wyjeżdżała tam w celach zarobkowych. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania oraz Irlandia, dalej Holandia, Norwegia i Stany Zjednoczone. Na ostatnim miejscu znalazła się Francja. Sytuacja kształtuje się aktualnie nieco inaczej. Rynek niemiecki oraz angielski stracił na atrakcyjności. Wielu Polaków, przez lata pracujących w Berlinie czy Londynie, decyduje się na wyjazd do Norwegii, Danii, a nawet Nowej Zelandii, co wiąże się z dużo atrakcyjniejszymi ofertami pracy. Ponadto liczba Polaków w Wielkiej Brytanii czy Irlandii na przełomie 2009/2010 osiągnęła apogeum, a kryzys gospodarczy zaczął zbierać swoje żniwa. Pracy zaczęło po prostu brakować, a Brytyjczycy coraz głośniej wyrażali swój sprzeciw wobec emigrantów.
Ilu Polaków chce nadal wyjeżdżać za granicę?
Z najnowszych badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że o pracy za granicami Polski nadal myśli ponad 1/5 rodaków. Wielu z nich już wcześniej pracowało za granicą, dlatego nie ma oporów przed przeprowadzką. Ich doświadczenia wyraźnie pokazują, że poziom życia w zachodnich krajach UE jest znacznie wyższy, a z miesięcznej pensji można opłacić czynsz, zrobić zakupy i jeszcze wysłać pieniądze do Polski.
Pragnę emigrować do Europy zachodniej tj : GORLITZ , gdyż z zawodu jestem sprzedawcą , ale moje zamiłowanie jest do pieczenia ciast i tortów , jak i ich tworzenia od podstaw . Jest to moje kochane hobby , które kocham . Pragnę w przyszłości założyć własną firmę , ale puki co, muszę najpierw na nią solidnie zapracować . Mam nadzieję , że w waszym mieście Gorlitz znajdę swoją ulubioną pracę i miłość do swojej pasji . Jak również spokój i ostoję na przyszłość . Kontakt do mnie to : tel : 515 520 271 . Serdecznie dziękuję 🙂
Mój adres @ to : iwonka3@vp.pl